KONCEPCJA

KONCEPCJA

Dzisiaj skupimy się na temacie pierwszych prac projektowych. Post będzie krótki ale bardzo treściwy. Po pierwszym spotkaniu, ustaleniu warunków współpracy a także po podpisaniu umowy rozpoczynamy prace nad projektem.

Koncepcja opiera się ustaleniu Waszych oczekiwań odnośnie nowego lokalu

Koncepcja opiera się ustaleniu Waszych oczekiwań odnośnie nowego lokalu. Rozmawiamy na temat podstawowego wyposażenia, ale opierając się głownie na stwierdzeniu „chcielibyśmy…”. Nie zawsze wszystkie Wasze oczekiwania będą mogły zostać spełnione. W dużej mierze ograniczają nas możliwości konstrukcyjne obiektu a dodatkowo duży nacisk kładę na ergonomię wnętrz.

 

Nieodłącznym elementem rozmów jest dyskusja na temat budżetu w konfrontacji z Waszymi zamierzeniami a także klasą użytych materiałów. Oczywiście można wykończyć mieszkanie ustalając kwotę 1000 zł/ m kw. Jednak ja realizacji takiego tematu się nie podejmę…. Budżet taki będzie wymagał skupienia się na materiałach typowo marketowych, co niestety przełoży się na jakoś wykończenia.

Dobrą jakość wykończenia mieszkania możemy uzyskać w kwotach bazujących na widełki 1500- 2000 zł/ m kw.

Dobrą jakość wykończenia mieszkania możemy uzyskać w kwotach bazujących na widełki 1500- 2000 zł/ m kw. Oczywiście przy takim budżecie proponuję pozbyć się złudzeń o blatach kamiennych w kuchniach czy dobrej naturalnej desce podłogowej. Budżet taki pozwoli na inwestycję w dobrej jakości produkty, których wymiana w przyszłości może być uciążliwa, jednak nie będą to elementy z wysokiej półki.

Oczywiście planując budżet dobrze założyć sobie „bufor” bezpieczeństwa.

Wracając do tematu koncepcji, po wstępnym ustaleniu podstawowego wyposażenia skupiam swoje moce przerobowe na opracowaniu rozwiązań funkcjonalnych. W rezultacie powstaje kilka propozycji rozkładu podstawowego elementów w postaci rzutu 2D z naniesionymi wymiarami. Na rysunkach tych znajdziecie również opis najważniejszego wyposażenia. Plik ten pozwala również na przekazanie Wam informacji dotyczącej wysokości zabudów, czyli gdzie znajdziemy wiszące elementy a gdzie zabudowa sięgała będzie sufitu.  Opisy te zawierają również serię uwag dotyczących możliwości, oraz sugerowanych dodatkowych rozwiązań.

Dość spore doświadczenie na rynku pozwoliło mi zauważyć, że rozwiązanie takie, otwiera oczy inwestorom na rozwiązania na których sami by nie wymyślili. Często spotykanym rozwiązaniem jest dodatkowe spotkanie, które pozwala na stworzenie bazowego układu funkcjonalnego

Bazowy układ funkcjonalny jest niezbędny do opracowywania wizualizacji

Na jego podstawie modelowane są pomieszczenia. Późniejsze korekty dotyczą głownie zmian kolorystycznych, materiałowych oraz niewielkich zmian mebli ruchomych. W przypadku akceptacji układu funkcjonalnego i kolejno po przejściu do wizualizacji nie dopuszczam późniejszych zmian rozkładu głównego wyposażenia (między innymi zmian układów kuchni, nawet zmiana lodówki z zabudowanej na wolnostojąca jest problematyczna). Czasami zdarza się, że tworzymy inne indywidualne ustalenia z inwestorami. Pamiętajcie, że każdy kolejny inwestor również czeka na swój projekt. A zmiany wymagające dodatkowego modelowania powodują opóźnienia w realizacji kolejnych tematów.

Wszystkie ustalane elementy znajdujące się na rzutach 2D są ustalane z Wami. Jeśli macie elementy jakie chcielibyście wykorzystać w nowym mieszkaniu, nic nie stoi na przeszkodzie jednak muszę o nich zostać poinformowana przed zakończeniem prac koncepcyjnych. W takim wypadku jestem w stanie wkomponować je w projektowane wnętrza

 

Kolejnym etapem prac są wizualizacje… ale o tym już w kolejnym poście

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments