„UMOWA- WARUNKI WSPÓŁPRACY”

„UMOWA- WARUNKI WSPÓŁPRACY”

Jeśli wpis co maksymalnie dwa tygodnie to właśnie przychodzi na niego odpowiedni czas. Temat umowy zostaje poruszony, ponieważ mam świadomość, że wiele firm potrafi wykonywać swoją pracę bez zabezpieczeń. Jakby nie patrzeć, jest to element osłaniający obie strony.  Pracownia jest legalnie działająca firmą odprowadzającą wszelakie składki i podatki. Punkt ten jest więc niezwykle dla mnie istotny. W czasie tych kilku lat zdarzyły się sytuacje, gdzie podpisana umowa zapewniła mi zapłatę za wykonane usługi. ( Tak, zdarzają się osoby, które nie chcą zapłacić za otrzymany Projekt) 

Umowa jaką podpisywana jest pomiędzy pracownią a inwestorem, przed zatwierdzeniem jest modyfikowana tak aby każda ze stron była usatysfakcjonowana. Celem podpisania takiego dokumentu jest określenie praw i obowiązków obu stron. Określa ona również konsekwencje nie wywiązania się stron z jej warunków. 

W umowie przedstawiono między innymi prawa jakie macie, czyli na przykład innymi informację o ilości korekt jakie możecie nanieść ale także o prawie odstąpienia od umowy. Umowa określa zakres projektu jak również możliwości jego modyfikacji. Jednocześnie zmusza Was do reakcji na sugestie projektowe aby realizacja projektu nie ciągnęła się przez kilka kolejnych lat.

Moim głównym obowiązkiem jest przedstawienie założeń i wykonie wszelakich niezbędnych rysunków i zestawień umożliwiających zrealizowanie wizji projektowej. Oczywiście jednym z moich praw jest również możliwość rozwiązania umowy. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak głównym powodem jest sprzeczność Waszych oczekiwań z założeniami ogólnie uznanych zasad projektowania wnętrz. 

Załącznikami do umowy jest oferta- przygotowania i wynegocjowana przez Was jak również sugerowany zakres projektu. O OFERCIE mowa w poprzednim poście. 

Każda z inwestycji wymaga innego spojrzenia a co za tym idzie modyfikacji zakresu. Często zakres modyfikowany jest o dodatkowe rysunki, jednak koszty  realizacji nie są zwiększane. Każdy  z wykonywanych przeze mnie projektów składa się z czterech podstawowych elementów:

Zestawienie produktowe, materiałowe i cenowe
Ogólna dokumentacja techniczna
Dokumentacja szczegółowa
Wizualizacje

 

Każdy z tych elementów jest tak samo istotny dla realizacji. Dla inwestorów jednak najbardziej interesującym etapem jest tworzenie wizualizacji.

Wizualizacje przedstawiają każde z pomieszczeń przedstawionych i uwzględnionych ofert w formacie zdjęć. Minimalna ilość ujęć dla każdego pomieszczenia jakie otrzymujecie to cztery. Jednak im większa powierzchnia tym większa ilość zdjęć. Zazwyczaj staram się wykonać widok każdej ze ścian oraz widok z góry. Pozostałe ujęcia przedstawiają inne perspektywy wnętrza umożliwiające zaobserwowanie najciekawszych elementów. Do wizualizacji każdego z pomieszczeń w cenie zawsze macie wliczone dwie korekty. To czy z nich skorzystacie zależy tylko od Was. Dopuszczalne korekty to zmiany kolorów, niewielkie zmiany meblowe- w ramach korekt wizualizacji z zasady nie zmieniam układów funkcjonalnych. Układy zmieniane są na bazie rzutów opracowywanych podczas wykonywania dokumentacji ogólnej.

W wizualizacjach nie uwzględniam elementów takich jak: routery, gniazdka, włączniki, rozety czy inne mało istotne elementy których położenie może zmienić się na etapie opracowywania dokumentacji szczegółowej. Produkty w wizualizacjach są to produkty realnie istniejące i dostępne, lub na rynku można otrzymać produkty zbliżone wizualnie. Tekstury produktów, często są teksturami poglądowymi z uwagi na fakt, iż każdy monitor odda inaczej barwę poszczególnych elementów. Dobór materiałów ostatecznie odbywa się na bazie próbek materiałowych. 

Dokumentacja szczegółowa przygotowywana jest z myślą o specjalistach branżowych. Dokumentacja ta niezbędna jest dla stolarzy, meblarzy czy glazurników. Opracowanie to zawierają rozrysowane ściany i widoki poszczególnych projektów. Na nich umieszczone zostaje położenie i schemat układu płytek, gniazda włączniki czy rozrysowane zabudowy meblowe. W opisach znajdziecie dobrane materiały jak również szczegółowe informacje, jakie mogą mieć wpływ na realizacje zagadnień. 

Dokumentacja ogólna jest niezbędnym elementem do wprowadzenia zmian na wczesnym etapie realizacji czyli np. zmian deweloperskich. Rysunki te uwzględniają dokumentacje dla wykonawców takich jak hydraulicy czy elektrycy. Na nich znajdziecie lokalizacje punktów świetlnych,  zalecane wysokości gniazd i włączników a także systemy zapalana i opraw. Hydraulicy znajdą opis określający lokalizację sanitariatów jak również nietypowe wysokości czy zastosowane rozwiązania.

Zestawienia produktowe są drugą najbardziej pożądaną częścią projektu dla inwestora.  Jest to niezwykle ciekawy element w celu oszacowania budżetu na elementy wykorzystane w projekcie. Zestawienie produktowe przedstawione jest w postaci tabeli określającej podstawowe parametry produktów, kolorystykę a także niezbędne ilości materiałów i sugerowane ceny dostępnych produktów. Produkty produkty wykorzystane w projekcie są dostosowane do Waszych potrzeb i w ramach możliwości poszukuję produktów, które wpiszą się w określony przez Was budżet.

________________________________________________________________________________

Obie ze stron mają swego rodzaju obowiązki. Mają one na celu stworzenie dobrej relacji umożliwiającej szybkie i sprawne przeprowadzenie prac projektowych, których celem ma być obopólne usatysfakcjonowanie stron. Podstawowym obowiązkiem pracowni jest zrealizowanie projektu zgodnie z Waszymi oczekiwaniami. W rezultacie prowadzonych prac otrzymujecie kompletną dokumentację umożliwiającą realizację projektu. Dokument ten otrzymujecie zarówno w wersji elektronicznej jak i dwóch egzemplarzach drukowanych (dokumentacja). Na etapie prac wykończeniowych mogą pojawić się problemy.  Jeśli wynikają one z błędnie opracowanego projektu nanoszone są niezbędne zmiany.

Obowiązkiem drugiej strony jest wywiązanie się z płatności oraz przekazywanie na bieżąco wszelakich uwag dotyczących projektu i jego realizacji. Jednym z ważnych punktów jest bieżąca reakcja na sugestie projektowe.

 

Im wolniejsza reakcja, tym wolniejsza realizacja projektu. Generuje to opóźnienia w terminie oddania projektu.

Każda umowa zapewnia Wam możliwość rozwiązania umowy bez podania przyczyny, jednak wiąże się to z kosztami rezerwacji terminów, jak również opłatami za wykonane dotychczas prace. Umowa określa dwa główne terminy w jakich możecie rozwiązać umowę. Dokument może również zostać rozwiązany  na podstawie porozumienia stron w dogodnym dla Was terminie. Pamiętajcie jednak, że za wykonane prace musicie zapłacić wraz z rekompensatą za rezerwację terminu. 

Jeśli już z góry planujecie rozwiązać umowę, poszukajcie pracowni, która specjalizuję się w etapowej realizacji projektów wnętrz i przygotowuję ofertę częściowe realizacje.

Rozwiązanie umowy ze strony pracowni możliwe jest, gdy upieracie się, że rozwiązania jakie sugerujecie są zgodne z zasadami ergonomii czy sztuką budownictwa. W takim wypadku, po przedstawieniu pisemnych argumentów potwierdzony notkami z książek i norm branżowych, pracownia ma możliwość rozwiązania z Wami umowy. Nie jestem w stanie wykonać projektu niezgodnego z moją wiedzą. Pod takimi tematami nie podpiszę się. Myślę że salony oferujące  „darmowe” projekty z otwartymi ramionami przyjmą Was jako swoich klientów. 

________________________________________________________________________________

Średni czas realizacji projektu kompleksowego mieszkania ok. 60 m kw. to od 5-8 tygodni. Oczywiście terminy te są ruchome i ulegają zmianie w zależności od współpracy.

Na dzień dzisiejszy oczekiwanie na rozpoczęcie prac to około dwóch miesięcy. Zalecam jednak zgłosić się wcześniej. W takim wypadku w harmonogramie rezerwuję czas i wykonując kolejne oferty rozważam możliwość kolejnych, dodatkowych tematów. Podczas przygotowywania oferty określam szacunkowo termin rozpoczęcia oraz zakończenia.

Prace nad projektem mogą trwać krócej lub zostać podzielone na inne etapy aby zapewnić ekipom front robót. Wszystkie takie informacje ustalane są z Wami indywidualnie.

Pracownia jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Wszystkie projekty są wykonywane tylko przeze mnie. I tylko ja ponoszę odpowiedzialność za przedstawione rozwiązania i sugestie. Nie planuję poszerzać grona pracowików, więc macie stu procentową pewność, że projekt jest mojego autorstwa.

________________________________________________________________________________

Jeśli macie pytania odnoście przygotowania umowy, zapraszam do kontaktu.  

 

Słonecznej niedzieli!!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments